Географія - дуже цікава наука. Але вона не терпить випадковості. Або ви розумієтесь у географії, її законах,принципах, закономірностях, або ж - ні. Вирішувати Вам.
27.05 - 28.05 Глобальні геополітичні прогнози
27.05 - 28.05 Глобальні геополітичні прогнози
Непевність геополітичної ситуації у світі, збільшення витрат на озброєння, зростання кількості країн, які володіють ядерною зброєю, примусили вчених розглядати різні варіанти розвитку подій у світі в разі ядерної війни. Один із таких прогнозів передбачає виникнення так званої «ядерної зими» унаслідок глобального або регіонального військового конфлікту із застосуванням ядерної зброї. Відповідно до нього через потужні ядерні вибухи в атмосферу потрапить величезна кількість речовини з поверхні Землі, яка на тривалий час закриє доступ сонячному випромінюванню. Виникне різке похолодання, яке знищить рослинний покрив, тваринний світ і призведе до вимирання більшої частини людства.
Американський вчений С. Гантінгтон висунув теорію «кліматичних оптимумів». Він вважав, що найсприятливіші умови для всебічного розвитку мають країни, розміщені в помірних кліматичних поясах. Світ поділили на глобальні «Північ» (багаті країни) і «Південь» (бідні країни). Так, «Північ» закінчується південними кордонами США, охоплює всю Європу й частину Азії з Туреччиною та пострадянськими країнами.
«Багата Північ» і «бідний Південь» характерні й для деяких країн. Наприклад, у Європі «Північ» — це країни Скандинавії, Велика Британія, Німеччина, Франція, «Південь» — Іспанія, Італія (особливо південна частина), Греція.
Підтвердьте або спростуйте таку диференціацію для країн Європи.
Якщо С. Гантінгтон пророкував «конфлікт цивілізацій», заснований на пануванні в різних цивілізаціях відмінних цивілізаційних цінностей, то М. Хатамі (п’ятий президент Ірану) висунув концепцію «діалогу цивілізацій». Він запропонував принципи конструктивного діалогу між різними цивілізаціями для досягнення єдиної думки про майбутнє людства. Однак поки що переважає концепція «конфлікту цивілізацій», а у світі існують цивілізаційні розломи. Ними в геополітиці (подібно до геологічних розломів, де проходять зони землетрусів і виверження вулканів) відбуваються збройні конфлікти, існує політична напруженість. На жаль, Україна теж опинилася в зоні конфлікту цивілізацій.
СЛОВНИК
«Ядерна зима» — імовірний глобальний стан клімату Землі (тривалий глобальний кліматичний охолоджуючий ефект) унаслідок широкомасштабної ядерної війни.
Україна протягом тисячоліть перебувала в зоні цивілізаційних розломів і взаємодії європейської, ісламської та євразійсько-московської цивілізацій. Вона відчувала на собі тристоронній геополітичний тиск: із північного заходу (Польща), північного сходу (Росія), півдня (Туреччина).
Проаналізуйте причини цивілізаційного розлому між Україною та Росією.
26.05 Геопросторові зміни в контексті глобального потепління
Зміни клімату, що відбуваються на планеті, пояснюють глобальним потеплінням, пов’язаним із господарською діяльністю людини. Хоча існують й інші концепції кліматичних змін. Деякі вчені вважають, що на Землі відбуваються протилежні природні процеси глобального похолодання, яке приховується наслідками забруднення атмосфери. Однак час від часу глобальне похолодання проривається крізь завісу антропогенного потепління, і трапляються погодні катаклізми: випадає сніг у Сахарі тощо (мал. 2).
Атмосферне повітря Землі дуже забруднене шкідливими викидами промислових підприємств. Сліди цього забруднення знаходять навіть в Антарктиді. Значні площі Світового океану вкриті нафтовою плівкою, яка блокує його природний енерго-, тепло- і вологообмін з атмосферою. Зростає забрудненість навколоземного космічного простору залишками космічних апаратів. Зменшення озонового шару, що рятує Землю від ультрафіолетового випромінювання, змінилося його зростанням і «затягуванням» озонових дір над Антарктидою. Це підтверджує неоднозначність антропогенного впливу на атмосферу. Можливо, циклічні похолодання й потепління, зменшення і збільшення шару озону викликані не антропогенними, а природними процесами.
Чим загрожує людству глобальне потепління?
Головна загроза глобального потепління полягає в таненні льодовиків Антарктиди, Арктики та гірських районів. Якщо вони розстануть повністю, рівень Світового океану підніметься на 50—60 м і затопить площі суходолу, де нині живуть мільйони людей. їх переселення на вже заселені частини Землі спричинить глобальну соціальну кризу.
Глобальне потепління — одна з причин опустелювання великих територій. Нагальною є проблема африканської Сахари, яка невпинно насувається на південь. Піски засипають населені пункти, пасовища, родючі землі. Тисячі людей залишили ці землі й шукають притулку в країнах Європи.
25.05 Геопросторові зміни в системі розселення і організації життєдіяльності
Традиційно в суспільній географії розглядалася система розселення «місто—село». При цьому в багатьох країнах, що розвиваються, можна було одразу визначити, де міський населений пункт, а де сільський. Нині відбулися значні геопросторові зміни в системі розселення та організації життєдіяльності людини. На зміну сільському й містечковому розселенню прийшли урбаністичні форми. Відповідно змінилася і якість життя. Бажання мати одночасно переваги роботи у великому місті з більшою зарплатою та пропозицією робочих міст і переваги життя на природі, екологічні й соціальні проблеми великих міст «вигнали» мільйони людей у приміські зони. Сформувалися метрополітенські регіони.
Метрополітенський регіон — це велике місто, агломерація разом із приміською зоною та сільською місцевістю, що її оточує. Жителі селищ і сіл у межах метрополітенського регіону щодня їдуть на роботу до нього, а ввечері повертаються додому. Зливаючись, метрополітенські регіони формують мегалополіси.
Знайдіть на карті атласу найбильші мегалополіси світу.
В Україні також формуються метрополітенські регіони. Найбільш вираженим є Київський.
22.05 Контрольна робота знаходиться за посиланням
https://zno.osvita.ua/geography/373/
Результат відправ на Viber Ірина Зрум
21.05 Формування інформаційного суспільства
https://zno.osvita.ua/geography/373/
Результат відправ на Viber Ірина Зрум
21.05 Формування інформаційного суспільства
Інформаційне суспільство, яке іноді називають мережевим, — вищий етап розвитку постіндустріального суспільства. Інформація є не просто важливою сферою економіки, але й охоплює всі галузі діяльності суспільства: від управління до спорту, від освіти й медицини до культури та мистецтва (мал. 1).
Мал. 1. Медіа-культура та мистецтво: а) Медіа-музей у Лідсі (Велика Британія); б) медіа-проект «Мистецтво без кордонів» у Токіо (Японія); в) світлове шоу в Нансі (Франція).
- 1) Про інформаційні технології в мистецтві читайте в статті К. Корнєєвої (Інститут мистецтвознавства, етнографії та фолькльору Білорусі).
- 2) Відвідайте онлайн: Медіа-музей (Лідс, Велика Британія) scienceandmediamuseum.org.uk/visit-us; медіа-проект «Мистецтво без кордонів» (Токіо, Японія): borderless.teamlab.art/.
- 3) Ознайомтеся з інформацією «Фестиваль світла та медіа-мистецтва Odessa Light Festival на каналі Youtube.
В інформаційному суспільстві особливої цінності набуває економічна і соціальна інформація. Перша є сукупністю відомостей, що відображають економічну діяльність у країні та світі. Її джерелами є виробничі процеси, шляхи обігу матеріальних цінностей, коштів, товарних, фінансових, трудових ресурсів. Друга — це сукупність інформаційних даних, що формуються в суспільстві й використовуються окремими людьми, організаціями, соціальними інституціями для регулювання соціальної взаємодії, відносин між людиною, природою та суспільством.
Поясніть, що таке медіа-мистецтво, чи стає воно ближче до суспільства порівняно зі звичними формами мистецтва.
Формування інформаційного суспільства відбувається в процесі накопичення, переробки й використання інформації. Процеси глобалізації, які характерні для нинішнього етапу розвитку цивілізації, неможливі без інформатизації суспільства. В інформаційному суспільстві інформація виступає важливим чинником суспільного розвитку, стає його головною цінністю. Характерною особливістю формування інформаційного суспільства є перетворення інформації на своєрідний капітал, що підвищує її грошову цінність. Населення отримує все більше реклами, яка є штучним замінником інформації. Реальна ж інформація, що стає засобом управління світом, приховується.
20.05 Країни перехідної економіки
До країн напівпериферії належать країни перехідної економіки, які нині розвиваються швидше за розвинені країни. Цьому сприяють структурна перебудова господарства, використання досвіду країн центру та досягнень НТП. Ці держави розміщені в різних частинах світу.
За допомогою мал. 1 назвіть найбільші країни, що належать до цієї групи.
У цих країнах відбуваються процеси, притаманні в минулому розвиненим державам центру: залучаються іноземні інвестиції, розвивається малий і середній бізнес, зростає питома вага переробних галузей, збільшуються обсяги поставок готової продукції на світовий ринок.
Колишні соціалістичні держави (Польща, Чехія, Словенія, Угорщина) та нові індустріальні (Бразилія, Мексика, Малайзія) та інші постійно підвищують не лише економічні показники, але й соціальні стандарти життя населення. Найбільші проблеми, які не дозволяють країнам напівпериферії долучитися до країн центру, не економічні, а політичні: недостатній рівень розвитку демократії, верховенства права, корупція тощо.
Цитати колишнього прем'єр-міністра Великої Британії Маргарет Тетчер:
«Багатство країни не обов'язково будується на власних природних ресурсах, воно досяжно навіть за їх повної відсутності. Найголовнішим ресурсом є людина. Державі лише потрібно створити основу для розквіту таланту людей». «Без економічної свободи жодної іншої свободи бути не може».
«Не існує державних грошей, є тільки гроші платників податків».
Незважаючи на значний прогрес у соціально-економічному розвитку людства, у світі все ще існують традиційні, або периферійні, економічні системи — найменш розвинені країни світу. На відміну від країн напівпериферії, які наздоганяють країни центру, країни периферії все більше відстають від них. Маючи великі природні ресурси, вони не навчилися їх використовувати й переробляти хоча б на напівфабрикати. Тому на світовий ринок ці країни виходять із дешевою сировиною, а купують дорогу готову продукцію (мал. 2).
Мал. 2. а) Електрична баржа, що заміняє 23 тис. вантажівок (Бельгія — Нідерланди); б) річковий транспорт на Мадагаскарі; в) перевезення вантажів на річці Лена (Росія).
За допомогою мал. 1 назвіть країни, що належать до цієї групи, та країни, із якими вони межують.
Найбільше таких країн в Африці, багато в Азії, Центральної і Південної Америці й Океанії. Раніше вважалося, що причиною відсталості країн периферії є їхнє колоніальне минуле. Проте нині багаті Багамські Острови та Сингапур теж колись були колоніями. На жаль, у населення й керівництва низки найменш розвинених країн відсутня політична воля до позитивних змін у суспільстві. Тут поширені корупція, злочинні олігархічні клани, наркобізнес.
Багато вчених переконані, що вихід Китаю на друге місце у світі за рівнем економічної могутності безпосередньо пов'язаний з існуванням у країні смертної кари за корупцію.
19.05 Країни центру
До країн центру за сучасною географічною концепцією належать США, Канада, Японія, країни Західної Європи, Австралія, Нова Зеландія, Південна Корея, Сингапур, Тайвань, ПАР. На ці держави припадає майже половина ВНП планети. Саме ці держави визначають економічну стратегію розвитку людства у XXI ст.
До країн центру за сучасною географічною концепцією належать США, Канада, Японія, країни Західної Європи, Австралія, Нова Зеландія, Південна Корея, Сингапур, Тайвань, ПАР. На ці держави припадає майже половина ВНП планети. Саме ці держави визначають економічну стратегію розвитку людства у XXI ст.
Додаткову інформацію про тенденції розвитку світової економіки та країн центру шукайте за посиланням: https://www.pewresearch.org/topics/world-economies/
Для країн центру характерні спільні риси соціально-економічного розвитку: висока питома вага експортної продукції з переважанням високотехнологічних товарів провідних світових торгових марок; значна частка галузей, пов’язаних із міжнародною сферою послуг; високий рівень розвитку освіти, науки та медицини; зосередження провідних банків світу, торговельних представництв, інфраструктурного транспортного обслуговування, міжнародного туризму тощо.
Однак життя країн центру сповнене суперечностей. Усталений порядок і високий комфорт порушуються напливом біженців із країн периферії та напівпериферії. Раніше вважалося, що вони швидко інтегруються в суспільство (політика мультикультуралізму), але насправді прагнуть жити тим самим життям, що й на батьківщині.
СЛОВНИК
Мультикультуралізм — явище суспільного життя, яке полягає в співіснуванні в межах одного суспільства багатьох культур.
Важливою проблемою є відсутність чіткої ідеології соціально-економічного розвитку людства у XXI ст. НТП, який розглядався в минулому як можливість вирішення суспільних проблем, є не ідеологією розвитку, а лише його інструментом.
18.05 Економічна основа сучасної цивілізації
Розвиток сучасної світової економіки, її територіальна організація, безперервні зміни в просторі й часі, структурні зрушення національних господарств описуються за допомогою географічної концепції «центр — периферія». Відповідно до неї розвиток сучасної економіки супроводжується просторово-територіальними диспропорціями. Територіальні особливості, нерівномірність забезпечення ресурсами, відмінні природні умови та інші чинники неминуче породжують концентрацію економічного розвитку в певних локальних ядрах (центр).
Чи можна виділити певні локальні ядра розвитку в межах окремих країн? Наведіть приклади.
Саме в цих ядрах відпрацьовуються основні принципи розвитку сучасної економічної світосистеми. Звідси вони поширюються на периферійні ділянки. Виділяють також напівпериферійні райони, які посідають проміжне положення. Центр зайнятий випуском дорогої готової високотехнологічної продукції. Напівпериферія зосереджується на виробництві напівфабрикатів і порівняно дешевої продукції масового споживання. Периферія постачає на світовий ринок дешеву сировину (мал. 1).
Знайдіть на карті атласу країни, що належать до центру, напівпериферії та периферії.
Мал. 1. Поділ країн за концепцією «центр—периферія» (за І. Валлерстайном).
15.05 Стратегічні цілі сталого (збалансованого) розвитку України
Пригадай!!!! Що таке сталий розвиток? (відповідь тут)
Україна на шляху до сталого розвитку
ЗАПАМ'ЯТАЙ!!!
Цілі сталого розвитку 2030
Цілі сталого розвитку 2016-2030
Цілі сталого розвитку 2030
Цілі сталого розвитку 2016-2030
Як відбувалось визначення пріоритетних Цілей сталого розвитку в Україні?
Д/З Опрацюй §97 Виконай тест тут
14.05 Підходи до розв’язання проблеми сталого розвитку: досвід різних країн.
Лідерами в запровадженні сталого розвитку є європейські держави, скандинавські країни. Другу й третю групи складають держави Західної і Південної Європи. До них наближаються країни Східної Європи (колишні соціалістичні країни, мал. 1).
Мал. 1. Регіональний поділ Європи.
Назвіть країни — лідери в запровадженні сталого розвитку.
Доберіть із додаткових джерел інформацію про впровадження «зеленої енергетики» в Німеччині та її результати.
- 1) Як на вашу думку, чи не краще було б розвивати в Україні «зелену енергетику» замість закупівлі кам'яного вугілля для роботи ТЕС?
- 2) Розвиток «зеленої енергетики» лобіюється компаніями — виробниками обладнання для вітрових та сонячних електростанцій. Чи може бути підтвердженням цієї тези статистика таблиці? Що є більш позитивним — лобіювання закупівель кам'яного вугілля в Україні чи лобіювання розвитку «зеленої енергетики» (у країнах, зазначених у таблиці)?
Поясни, чим в економічному плані відрізняються умови життя і господарської діяльності населення Куби та Ісландії, Японії та України. Зроби відповідні висновки.
Таблиця
КРАЇНИ-ЛІДЕРИ ЗА РОЗВИТКОМ «ЗЕЛЕНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ»
Найбільші у світі сонячні електростанції (2018 р.)
|
Країни-лідери за часткою вітрової та сонячної енергії в енергобалансі
|
Лідери з виробництва сонячних панелей
|
Лідери з виробництва вітрогенераторів
| ||||
1
|
Tengger Desert Solar Park, Китай
|
1
|
Нова Зеландія
|
1
|
ABi-Solar, Велика Британія
|
1
|
Siemens-Gamesa, Іспанія—Німеччина
|
2
|
Kurnool Ultra Mega Solar Park, Індія
|
2
|
Іспанія
|
2
|
Panasonic (Solarcity), Японія — США (після об'єднання з Tesla Motors)
|
2
|
Vestas, Данія
|
3
|
Datong Solar Power Top Runner Base, Китай
|
3
|
Німеччина
|
3
|
Viessmann, Німеччина
|
3
|
Goldwind Global, Китай
|
4
|
Longyangxia Dam Solar Park, Китай
|
4
|
Португалія
|
4
|
Jinko Solar, Китай
|
4
|
GE Wind Energy, США
|
5
|
Rewa Ultra Mega Solar, Індія
|
5
|
Велика Британія
|
5
|
Trina Solar, Китай
|
5
|
Enercon, Німеччина
|
Мал. 2. Система індексів для моніторингу прогресу та оцінки, позиції і перспективні плани України.
Основні принципи сталого розвитку були проголошені на світовому самій з природного середовища і розвитку, що відбувся в Ріо-де-Жанейро (Бразилія) в червні 1992 р. Ці принципи підтримані самітами в Нью-Йорку (США) (1997 р.) та Йоганнесбурзі (ПАР) (2002 р.).
Світовим лідером із використання «зеленої енергетики» можна вважати Коста-Рику. У 2017 р. країна протягом 300 днів використовувала виключно енергію вітру, води, Сонця та інших відновлюваних джерел. Коста-Рика побила свій же рекорд 2015 р. — 299 днів на відновлюваній енергії. 78% енергобалансу країни становить гідроенергетика, по 10% — енергія вітру і геотермальна і по 1 % — біопаливо й сонячна енергетика.
За допомогою мал. 2 оцініть сучасні позиції України у світових рейтингах та реальні можливості щодо зазначених там перспектив. Від кого, на вашу думку, залежить їх реалізація?
13.05 Сутність соціальної та прояви економічної кризи. Сутність і показники сталого економічного, екологічного та соціального розвитку
Поясніть визначення понять «економічна криза», «природокористування».
Назвіть природоохоронні території в Україні й мету їх створення.
Назвіть форми та прояви соціальних протестів, відомі вам з історії. Укажіть їх причини і наслідки.
Масові протести громадян (політичні, соціальні, культурні) — мирні зібрання, намагання донести до влади необхідність проведення реформ (економічних, соціальних). Вони можуть бути санкціоновані й несанкціоновані, можуть набирати крайніх екстремістських форм, які виливаються в акти насильства й вандалізму. Революції як крайня форма протесту відрізняються власною глибиною: демонтується віджилий суспільний лад, знищуються його провідники, вилучаються їхні статки.
Економічна криза є порушенням рівноваги між попитом і пропозицією на товари та послуги, що географічно проявляється в окремій країні, регіоні або світовій економіці загалом. Вона проявляється у спаді або стагнації виробництва, банкрутстві підприємств і банків, порушенні економічних зв’язків. Унаслідок зростання безробіття та зниження добробуту громадян поглиблюється соціальна криза, яка може знайти відображення в масових протестах громадян (мал. 1).
Мал. 1. Динаміка ВВП у період світової економічної кризи 2008 р.
Додаткова інформація про соціальну та економічну кризу — на сторінках Енциклопедії сучасної України: http://esu.com.ua/
Проаналізуй дані мал. 1 та зроби відповідні висновки.
Хоча навіть у підручниках пишуть про три революції в Україні (1991, 2004, 2014 рр.), насправді це були не революції, а масові протести громадян. В Україні за часи її незалежності не відбулося жодної революції, оскільки революція передбачає зміну суспільного ладу, а він залишився майже незмінним ще з радянських часів.
Назвіть закони, яких потрібно дотримуватися в різних сферах життєдіяльності.
Д/З Опрацюй § 96
Створи картосхему зон екологічного лиха в Україні.
Проаналізуй причини виникнення сучасних масових протестів громадян.
12.05 Сталий розвиток, стратегія гуманізації суспільства. Середовище існування людини та його якість
Поясни визначення понять «техногенна катастрофа», «екологічна криза».
Назвинайбільш відомі у світі техногенні катастрофи та їхні причини.
Сталий (збалансований) розвиток — розвиток людства, який передбачає ощадливе, екологічно безпечне використання ресурсів із метою забезпечення ними й наступних поколінь. Це відповідальне життя людства у XXI ст. з думкою про майбутнє, про те, яку землю воно залишить нащадкам.
СЛОВНИК
Сталий розвиток — організаційний принцип для досягнення цілей людського розвитку, що одночасно підтримує здатність природних систем забезпечувати природні ресурси та екосистемні послуги, від яких залежать економіка та суспільство.
Мал. 1. Антропогенний вплив на екосистему.
Велике значення в розвитку людства на етапі інформаційного суспільства має глобальна стратегія гуманізації суспільства, яка загалом полягає в розвитку людства та його модернізації. Її сутність полягає у справедливому, рівному доступі всіх людей до наявних ресурсів, створенні рівних умов для задоволення потреб і самореалізації особистості. На жаль, в Україні, як і в багатьох інших державах, існують значні проблеми на шляху сталого розвитку та гуманізації суспільства.
З'ясуй, які проблеми на шляху до сталого розвитку існують в Україні. Назви країни світу, які мають такі самі або інші проблеми.
Глобальна екосистема — це безперервна оболонка Землі, заселена живими організмами. Межі глобальної екосистеми все більше визначають не природні, а соціально-економічні чинники. Людина, здійснюючи господарську діяльність, проникає все далі в космос і все глибше в надра Землі, розширюючи межі глобальної екосистеми.
Наведи приклади та поясни причини негативного впливу людини на екосистему.
Мал. 2. Класифікація техногенного впливу.
СЛОВНИК
Техногенний вплив — вплив, викликаний діяльністю людини безпосередньо або як результат інтервенцій (використання техніки, технологій) у природне середовище.
За даними мал. 2 класифікуйте техногенну аварію на Чорнобильській АЕС.
Екологічна криза — це ситуація занепаду й деградації, яка виникла в окремих регіонах та екологічних системах Землі (біогеоценозах) унаслідок порушення рівноваги під дією антропогенних чинників.
Мал. 3. Види забруднення природного середовища.
Відомий американський астроном Джонатан Макдауелл (Гарвардський університет) повідомляє, що на початок липня 2018 р. на орбіті Землі накопичилося 7200 т космічного сміття. Близько 3200 т залишилися від запуску і руйнування американських ракет та зондів, 1700 т — від Росії та СРСР, ще 900 і 450 т відповідно від Європи та Китаю. Решта припадає на всі інші країни.
Переглянь відеоматеріал
Як ви вважаєте, чи має Україна перспективи щодо участі в міжнародних місіях очищення земної орбіти від сміття?
Середовище існування людини — це комплекс природних, природно-антропогенних і соціально-економічних чинників. Усі вони впливають на життя й господарську діяльність людини і в географічному сенсі поділяються на глобальні, регіональні та локальні. Середовище існування людини можна розглядати як сукупність природної та антропогенної складових заселених місць (інфраструктури, житлового, соціально-психологічного і соціально-економічного середовища тощо).
Якість середовища життя людини оцінюється за багатьма параметрами, які характеризують рівень його комфортності. Оцінка якості довкілля залежить від рівня шкідливого для людей забруднення, від реакції на властивості довкілля різних груп людей (дітей і дорослих, здорових і хворих, чоловіків та жінок).
Коста-Рика, невелика держава в Центральній Америці, завдяки гуманізації суспільства і втіленню в життя стратегії сталого, збалансованого розвитку перетворилася на державу з високою якістю середовища для життя й господарської діяльності людини. У минулому бідна країна стала «країною щастя», адже щасливим відчуває себе майже все місцеве населення.
Д/З Опрацюй § 95
08.05 Пактична робота № 54. Дослідження
07.05 Проблема забезпечення якості життя людини. Раціональне використання земельних ресурсів і виробництво продовольства
Поясни, чому більшість країн Африки, здобувши незалежність від метрополій, так і не стали високорозвиненими країнами, незважаючи на наявність значної кількості та різноманіття природних ресурсів.
Проаналізуй дані таблиці. Поясни причини низького рівня життя в країнах колишнього СРСР. За додатковими джерелами зробіть висновки про ВВП та рівень купівельної спроможності названих країн.
Таблиця
КРАЇНИ СВІТУ ЗА РІВНЕМ ЖИТТЯ
Місце
|
Країни
|
Місце
|
Країни колишнього СРСР
|
Місце
|
Країни
|
1
|
Норвегія
|
84
|
Грузія
|
145
|
Чад
|
2
|
Нова Зеландія
|
95
|
Білорусь
|
146
|
Афганістан
|
3
|
Фінляндія
|
101
|
Росія
|
147
|
Судан
|
4
|
Швейцарія
|
102
|
Таджикистан
|
148
|
ЦАР
|
5
|
Швеція
|
112
|
Україна
|
149
|
Ємен
|
Проаналізуй дані мал. 1—4 та зробіть висновки
Мал. 1. Частка міського та сільського населення за регіонами світу (2018 р.).
Мал. 2. Кількість міського населення за основними групами країн світу.
Мал. 3. Кількість міст світу з населенням понад 300 тис. осіб.
Мал. 4. Розподіл населення регіонів світу за поселеннями різного типу (сільські та міські з різною кількістю населення).
Консорціум African Orphan Crops за підтримки ООН намагається подолати голод в Африці. Для поліпшення якості й кількості вироблених продуктів харчування в регіоні вивчають геноми традиційних культурних рослин. Ставлення до цього в суспільстві неоднозначне. Наприклад, упровадження багатого на бета-каротин генно- модифікованого «золотого рису» могло б подолати дефіцит вітаміну А в Азії. Однак проти нього активно виступає «Грінпіс», радикальні активісти якого знищили експериментальні поля. У 2016 р. лауреати Нобелівської премії підписали відкритий лист до «Грінпіс» із проханням припинити кампанію проти ГМО та «золотого рису».
Д/З Опрацюй § 94
06.05 Проблема раціонального розвитку енергетики та використання ресурсів Світового океану
Назвіть види ресурсів Світового океану.
Поясніть, чому теплове забруднення атмосфери є глобальною екологічною проблемою.
Назвіть види ресурсів Світового океану.
Поясніть, чому теплове забруднення атмосфери є глобальною екологічною проблемою.
Про проблеми та перспективи раціонального розвитку енергетики в Україні читайте на сайті Національного екологічного центру: http://necu.org.ua/energy/
Переглянь відеоматеріал та зроби відповідні висновки.
Пригадайте, у чому полягає загроза діючих і будівництва нових АЕС та ГЕС.
За додатковими джерелами доберіть інформацію про альтернативні, екологічно чисті способи отримання енергії. Назвіть країни-лідери за їх використанням.
На початку XVI ст. Європа опинилася на межі паливної та харчової катастрофи. У період Раннього Середньовіччя європейські народи жили серед лісів. Збільшення кількості населення і технології знеліснення призвели до катастрофічного вирубування лісу для опалення житла й приготування їжі. Вугілля стало тоді альтернативним паливом. На початку XIX ст. нафта стала альтернативою китовому жиру, який використовували в лампах освітлення і для змащення механізмів. Перша партія нафти була продана в 1859 р. в Пенсильванії (США).
Мал. 1. Країни-лідери за виробництвом сонячної енергії.
Мал. 2. Глобальні інвестиції в економіку.
Складіть структурну схему «Ресурси Світового океану».
Більше інформації про різноманіття ресурсів Світового океану ви знайдете на сайті: https://marinebio.org/
Мал. 3. Виробництво енергії за джерелами.
Проаналізуйте дані мал. 1—3 та зробіть висновки
Дослідження у Світовому океані, які проводяться на глибині 500 м, називаються глибоководними. Якщо порахувати і скласти разом глибоководні площі, із яких бралися зразки мінералів і гірських порід, це буде лише кілька футбольних полів, а площа Світового океану становить 361 млн км2. У космосі на сьогодні побувало кілька сотень осіб, а в найглибшій западині Світового океану — Маріанській, яка відома людству з 1875 р., — лише троє: Жак Пікар, Дон Волш і Джеймс Кемерон.
- 1) У вересні 2018 р. відбулася 47-ма Міжнародна конференція з проблем підводної гірничої справи. Із її матеріалами можна ознайомитися на сайті: https://www.underwatermining.org/
Д/З Опрацюй § 93
05.05 Глобальні проблеми людства
Пригадай, як проявляється глобальне потепління у нашій місцевості.
Глобальні проблеми людства — це світові проблеми, які різною мірою торкаються кожного жителя Землі.
Поясни причини виникнення глобальних проблем людства за допомогою мал. 1.
1. Проблема збереження миру на Землі
За допомогою інтерактивноїкарти
https://www.cfr.org/interactive/global-conflict-tracker?category=us назвіть військові конфлікти та країни, які в них беруть участь.
05.05 Глобальні проблеми людства
Пригадай, як проявляється глобальне потепління у нашій місцевості.
Глобальні проблеми людства — це світові проблеми, які різною мірою торкаються кожного жителя Землі.
Поясни причини виникнення глобальних проблем людства за допомогою мал. 1.
1. Проблема збереження миру на Землі
За допомогою інтерактивноїкарти
https://www.cfr.org/interactive/global-conflict-tracker?category=us назвіть військові конфлікти та країни, які в них беруть участь.
КРАЇНИ-ЛІДЕРИ ТА АУТСАЙДЕРИ СВІТОВОГО ІНДЕКСУ МИРОЛЮБСТВА (2018 р.)
Місце
|
Країна
|
1
|
Ісландія
|
2
|
Нова Зеландія
|
3
|
Австрія
|
4
|
Португалія
|
5
|
Данія
|
159
|
Сомалі
|
160
|
Ірак
|
161
|
Південний Судан
|
162
|
Афганістан
|
163
|
Сирія
|
Проаналізуйте дані таблиці 1 і зробіть висновки.
2. Проблема міжнародного тероризму
СЛОВНИК
Кібертероризм — терористична діяльність, що здійснюється в кіберпросторі (Інтернет) або з його використанням.
ВІЙСЬКОВІ КОНФЛІКТИ XX—XXI ст.
Початок конфлікту
|
Конфлікт
|
Країна
|
Загальна кількість жертв, осіб
|
1947 р.
|
Конфлікт у Кашмірі
|
Індія, Пакистан
|
43910—47000
|
1978 р.
|
Війна в Афганістані
|
Афганістан
|
1240000—2000000
|
1984 р.
|
Турецько-курдський конфлікт
|
Туреччина, Сирія, Ірак
|
45000
|
1988 р.
|
Конфлікт у Нагірному Карабасі
|
Вірменія, Азербайджан
|
Понад 27287
|
1991 р.
|
Війна в Сомалі
|
Сомалі, Кенія
|
500000
|
2003 р.
|
Війна в Іраку
|
Ірак
|
251000—1000000
|
2003 р.
|
Війна в Дарфурі
|
Судан
|
178363
|
2004 р.
|
Війна на північному заході Пакистану
|
Пакистан
|
59725
|
2006 р.
|
Нарковійна в Мексиці
|
Мексика
|
165000
|
2009 р.
|
Повстання руху Боко Харам
|
Нігерія, Камерун, Нігер, Чад
|
28800
|
2011 р.
|
Громадянська війна в Сирії
|
Сирія
|
250000—470000
|
2011 р.
|
Громадянська війна в Лівії
|
Лівія
|
14382
|
2011 р.
|
Громадянська війна в Ємені
|
Ємен, Саудівська Аравія
|
7400
|
2011 р.
|
Конфлікт на Синайському півострові
|
Єгипет
|
4511
|
2011 р.
|
Етнічні конфлікти в Південному Судані
|
Південний Судан, Ефіопія
|
50000
|
2012 р.
|
Конфлікт на півночі Малі
|
Малі
|
829—2416
|
2014 р.
|
Російсько-український конфлікт на Донбасі
|
Україна
|
9640
|
Ознайомтеся із Законом України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України» https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/index. Укажіть, яка протиправна діяльність пов'язана з кібертероризмом і як цьому протидіють в Україні.
Що ви знаєте про гібридні війни із засобів масової інформації?
3.ПРОБЛЕМА ЗБЕРЕЖЕННЯ ПОСТУПАЛЬНОГО І ПРОПОРЦІЙНОГО РОЗВИТКУ КРАЇН СВІТУ.
Мал. 2 Співвідношення зростання ВВП окремих країн світу.
За даними мал. 2 та додатковими джерелами порівняйте рівень доходів на одну особу у Швейцарії і Норвегії, Ефіопії і Сомалі. Зробіть висновки.
Україна (третій ядерний потенціал світу), Білорусь, Казахстан і Південна Африка — країни, що володіли ядерною зброєю та відмовилися від неї. Після підписання в 1992 р. Лісабонського протоколу колишні республіки СРСР були оголошені країнами, що не мають ядерної зброї. У 1994—1996 рр. вони передали всі ядерні боєприпаси Росії. Дослідження довели, що зараз немає технічних складностей для створення атомної зброї. Використовуючи публічну інформацію, науковці навіть невеликої країни здатні за короткий час створити її прототип.
Д/З Опрацюй § 91.Проаналізуй, чому багаті країни (США, Канада, Японія, ЄС) та їхні жителі (Білл Гейтс, Марк Цукерберг, Воррен Баффет) допомагають бідним країнам.
04.05 Контрольна робота.Перейди за посиланням https://vseosvita.ua/go введи код: snv784
Завдання відкриті з 10.00 (04.05.20) до 19.00 (05.05.20)
Завдання відкриті з 10.00 (04.05.20) до 19.00 (05.05.20)
30.04 Підготуй Дослідження на одну із обраних тем
Д/З Підготуйся до контрольної!
Перевір себе!!!Пройди Тест Результат відправ мені на Viber
Переглянь відео "Екологічні проблеми Волині 2020"
24.04 Туристично-рекреаційні об'єкти
Дізнайся більше тут👇
В області на державний облік узято 495 пам'яток архітектури та містобудування (з них — 200 національного значення), 149 пам'яток археології (з них — 16 національного значення), 1282 пам'ятки історії (з них — 7 національного значення), 35 пам'яток монументального мистецтва (з них — 1 національного значення). До Списку історичних населених місць включено 20 поселень: Берестечко, Володимир-Волинський, Голоби, Головно, Горохів, Іваничі, Камінь-Каширський, Ковель, Луків, Луцьк, Любешів, Любомль, Олика, Ратне, Рожище, Стара Вижівка, Турійськ, Устилуг, Цумань, Шацьк.[11]
Визначні пам'ятки:
- Василівська церква (XIII—XIV ст.), Володимир-Волинський
- Костел Йоакима і Анни (1752), Володимир-Волинський
- Миколаївська церква (1780), Володимир-Волинський
- Костел Розіслання Апостолів (1718—1755), Володимир-Волинський
- Зимненський Святогорський Успенський монастир (X—XI ст.), Зимне, Володимир-Волинський район
- Успенський собор (з чудотворним образом Зимненської Божої Матері) (1495), Зимне, Володимир-Волинський район
- Свято-Миколаївська церква (1601), Лудин, Володимир-Волинський район
- Колегіальний костел Святої Трійці (1635—1640), Олика
- Костел Св. Петра і Павла (1460), Олика
- Замок Радзівіллів (1558), Олика
- Стрітенська церква (1784), Олика
- Покровська церква (1740), Піддубці, Луцький район
- Свято-Миколаївська церква (1678), Борочиче, Горохівський район
- Церква Святого Дмитра (1905), Журавники, Горохівський район
- Церква Святого Георгія (кінець 13 століття), Любомль
- Костел Святої Трійці (1412), Любомль
- Церква Святого Іоана Богослова (1777), Штунь, Любомльський район
- Дмитрівська церква (1674), Згорани, Любомльський район
- Успенська церква (кол. Костел Св. Михайла) (1752), Радехів, Любомльський район
- Брама палацу Чарнецьких (XVIII ст.), Любешів
- Костел Святої Анни (1771), Ковель
- Дмитрівська церква (1567), Гішин, Ковельський район
- Церква святої Параскеви (1723), Луків, Турійський район
- Костел святих Анни та Станіслава (16 століття), Луків, Турійський район
- Свято-Миколаївський монастир (1542), Мильці, Старовижівський район
- Успенська церква (1589), Качин, Камінь-Каширський район
- Домініканський костел (1741—1753), Старий Чорторийськ, Маневицький район
- Преображенська церква (1600), Четвертня, Маневицький район
- Успенська церква (1643), Низкиничі, Іваничівський район
- Церква Різдва Пресвятої Богородиці (1760), Новий Загорів, Локачинський район
- Костел Святої Трійці (1642), Затурці, Локачинський район
- Монастир і костел кармелітів (1720), Кисилин, Локачинський район
- Свято-Михайлівська церква (1777), Кисилин, Локачинський район
- Костел Святої Трійці (1711—1733), Берестечко
- Собор Святої Трійці (1910-незавершене будівництво), Берестечко
- Каплиця Святої Теклі (XVII ст.), Берестечко
- Замок Любарта (XIII—XIV ст.), Луцьк.
- Кафедральний собор Св. Апостолів Петра і Павла (1616—1637), Луцьк
- Синагога (1626—1629), Луцьк
- Свято-троїцький кафедральний собор (1752—1755), Луцьк
- Свято-Михайлівська церква (1636), Білосток, Луцький район
- Свято-Миколаївський монастир (XVIII ст.), Жидичин, Ківерцівський район
- Свято-Георгіївська церква (1783), Голоби, Ковельський район
23.04 Культурна спадщина та народні звичаї. Релігія. Освіта
Ознайомся з кульрною спадщиною Волині тут
Блог Спадщина предків познайомить тебе з народними звичаями та обрядами.
Статистичні дані про освіту краю тут
22.04 Місце області в сучасному господар-ському комплексі України
Ознайомся!!!
Промисловий комплекс (січень-лютий 2020 року):
У січні-лютому 2020 року обсяг реалізованої промислової продукції (робіт, послуг) без ПДВ та акцизу становив 4830,7 млн грн – 1,2 % від обсягу реалізованої промислової продукції України.
Структура реалізованої промислової продукції за основними видами діяльності у січні-лютому у відсотках до загальнообласного обсягу:
- Добувна промисловість та розроблення кар’єрів – 0,1%
- Переробна промисловість – 75,6%
З неї:
- виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів – 23,1 %
- виготовлення виробів з деревини, виробництво паперу та поліграфічна діяльність –
18,3 %
18,3 %
- машинобудування, крім ремонту і монтажу машин і устаткування – 15,4 %
- виробництво гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції – 4,0 %
- металургійне виробництво, виробництво готових металевих виробів, крім машин і устаткування – 2,8 %
- текстильне виробництво, виробництво одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів – 2,4 %
- виробництво хімічних речовин і хімічної продукції – 1,9 %
- Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – 23,1%
- Водопостачання; каналізація, поводження з відходами – 1,2%.
Сільське господарство: Кількість функціонуючих сільськогосподарських підприємств усіх форм власності –
250 од., фермерських господарств – 600 од., особистих селянських господарств –
147,1 тис. од.
147,1 тис. од.
Питома вага області в обсязі сільськогосподарського виробництва України у січні-березні 2020 року становить 3,9 %.
Індекс сільськогосподарської продукції, до відповідного періоду 2019 року, становить 98,1 %, у т.ч. у сільськогосподарських підприємствах – 102,6 %, у господарствах населення – 92,9 %.
Господарствами усіх форм власності у січні-березні вироблено сільськогосподарської продукції на суму – 1,1 млн грн (у постійних цінах 2010 року).
Основні напрями виробництва в галузі рослинництва: вирощування зернових та технічних культур, цукрових буряків, картоплі, овочевих культур, плодоягідної продукції.
Основні напрями виробництва в галузі тваринництва: виробництво молока, м’яса.
Підприємства області:
Волинська область уклала найбільшу кількість чинних міжрегіональних угод із країнами ЄС. За даними рейтингу євроінтеграції областей, Волинь загалом уклала 92 угоди. Серед інших рекордів області – найбільший урожай озимого жита та вівса.
21.04 Населення області
Чисельність наявного населення області, за оцінкою, на 1 лютого 2020р. становила 1031,2 тис. осіб. У січні кількість жителів зменшилась на 216 осіб.
Обсяг природного скорочення у порівнянні з січнем 2019р. зменшився на 226 осіб.
Кількість живонароджених у січні 2020р. становила 991 особу, померлих – 1262 особи.
Ознайомся!!!Демографічний паспорт Волинської області
Проаналізуй!!! Вікова структура населення Волині
Зайнятість населення (листопад 2019 року):
- в усіх сферах економічної діяльності – 158717 осіб:
- промисловість – 39586 осіб, 24,9 %
- сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство – 8680 осіб, 5,5 %
- будівництво – 3975 осіб, 2,5 %
- оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів – 13046 осіб, 8,2 %
- освіта – 41822 особи, 26,3 %
- охорона здоров’я та надання соціальної допомоги – 20598 осіб, 13,0 %
Побудуй секторну діаграму зайнятості населення!!!
Д/З Склади конспект за темою. Виконай практичну роботу тут
17.04 Географічне положення та адміністративно-територіальний поділ Волинської області
Воли́нська о́бласть — область на північному заході України в межах Поліської низовини та Волинської височини. Межує на заході з Люблінським воєводством Республіки Польща, на півночі — з Брестською областю Республіки Білорусь, на сході — з Рівненською, на півдні — з Львівською областями України.
Площа : 20 144 км²
Дата заснування : 4 грудня 1939 р
Адміністративно-територіальний устрій[ред. | ред. код]
Герб | Назва | Тип одиниці | Площа (км²) | Населення (осіб) | Густота (осіб/км²) | Міста РЗ* | Смт* | Села | С/р* |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Володимир-Волинський | місто | 17 | 38 962 | 2 291,9 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Володимир-Волинський | район | 1 038 | 25 609 | 24.7 | 1 | 0 | 77 | 20 | |
Горохівський | район | 1 122 | 52 225 | 46.5 | 2 | 2 | 90 | 36 | |
Іваничівський | район | 645 | 32 340 | 50.1 | 0 | 1 | 58 | 23 | |
Камінь-Каширський | район | 1 747 | 63 558 | 36.4 | 1 | 0 | 64 | 31 | |
Ківерцівський | район | 1 414 | 63 926 | 45.2 | 1 | 2 | 72 | 24 | |
Ковель | місто | 47 | 69 297 | 1 474,4 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Ковельський | район | 1 723 | 40 379 | 23.4 | 0 | 2 | 91 | 28 | |
Локачинський | район | 712 | 22 493 | 31.6 | 0 | 1 | 53 | 19 | |
Луцьк | місто | 42 | 216 495 | 5 154,6 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Луцький | район | 973 | 62 424 | 64.2 | 0 | 2 | 83 | 29 | |
Любешівський | район | 1 450 | 36 151 | 24.9 | 0 | 1 | 46 | 20 | |
Любомльський | район | 1 481 | 39 621 | 26.8 | 1 | 1 | 68 | 22 | |
Маневицький | район | 2 265 | 54 899 | 24.2 | 0 | 2 | 69 | 30 | |
Нововолинськ | місто | 17 | 58 062 | 3 415,4 | 0 | 1 | 0 | 0 | |
Ратнівський | район | 1 437 | 52 218 | 36.3 | 0 | 2 | 67 | 22 | |
Рожищенський | район | 928 | 39 662 | 42.7 | 1 | 1 | 66 | 28 | |
Старовижівський | район | 1 121 | 30 591 | 27.3 | 0 | 1 | 46 | 19 | |
Турійський | район | 1 205 | 26 411 | 21.9 | 0 | 2 | 74 | 20 | |
Шацький | район | 759 | 16 948 | 22.3 | 0 | 1 | 30 | 8 | |
Волинська область | 20 100 | 1 042 271 | 51.9 | 7 | 22 | 1 054 | 379 | ||
Примітки: Місто РЗ* — місто районного значення. Смт* — селище міського типу. С/р* — сільради. |
Міста районного значення
Д/З Склади конспект за темою. Виконай дослідження за темою "Адміністративно-територіальна реформа області: досвід формування територіальних громад"
Те 16.04 Загальна характеристика електоральної географії України
Електоральна географія — це напрям суспільної географії, який вивчає просторово-територіальні прояви електоральних уподобань населення (електорату).
Електорат — прихильники певної організації, які голосують за певну партію на парламентських, президентських або муніципальних виборах.
Запитайте в рідних, що брали участь у виборах, під впливом чого (кого) вони робили свій вибір.
Електорат — прихильники певної організації, які голосують за певну партію на парламентських, президентських або муніципальних виборах.
Запитайте в рідних, що брали участь у виборах, під впливом чого (кого) вони робили свій вибір.
15.04 Україна як унітарна демократична держава
Пригадай, типологію країн за державним устроєм.
Поясни, чим відрізняються європейські монархії від республік.
Україна за формою адміністративно-територіального устрою складається з адміністративно-територіальних одиниць (областей), які підпорядковані центральним органам влади в Києві. Наша держава має єдину Конституцію та ієрархічну систему державної влади. Місцеві органи влади не наділені законодавчими функціями і є лише виконавчими. Існування Автономної Республіки Крим (АРК), нині тимчасово окупованої Росією, не змінює унітарного характеру України.
Пригадай, типологію країн за державним устроєм.
Поясни, чим відрізняються європейські монархії від республік.
Україна за формою адміністративно-територіального устрою складається з адміністративно-територіальних одиниць (областей), які підпорядковані центральним органам влади в Києві. Наша держава має єдину Конституцію та ієрархічну систему державної влади. Місцеві органи влади не наділені законодавчими функціями і є лише виконавчими. Існування Автономної Республіки Крим (АРК), нині тимчасово окупованої Росією, не змінює унітарного характеру України.
КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ
Стаття 2. Суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Що є спільного на зображеннях (мал. 1)? Поясніть, чому на європейських гербах схожі зображення.
Мал. 1. Герб України в «сім'ї» тризубів світу: а) Герб Володимира Великого, Русь-Україна, X ст.; б) монета данського конунга (правителя), X ст.; в) французька геральдична лілія, початок XIII ст.; г) Гедимінові стовпи князівства Литовського, XIV ст.
Переглянь відеоматеріал «Чому Пересопницьке Євангеліє таке цінне для українців?»
За додатковими джерелами поясніть, що таке анексія, окупація, цесія,ад'юдикація.Наведіть приклади для кожного поняття.
Пригадайте адміністративно-територіальні одиниці, із яких складаються різні держави.
- Україна є республікою. Це унітарна демократична держава.
- Демократичність ладу в Україні визначається тим, що всі органи державної влади або безпосередньо обираються народом, або призначаються обраними народом парламентом чи президентом.
- Територія держави становить необхідну і достатню матеріальну операційну базу для її виникнення та існування.
- Громадянське суспільство не може існувати без державної влади.
14.04 Вплив глобалізації на культуру України
1. Поясніть визначення поняття «глобалізація». 2. Назвіть позитивні та негативні риси глобалізації.
Пригадайте, яку книжку ви прочитали (поза межами шкільної програми) або яку театральну виставу чи концерт відвідали останнім часом. Зробіть висновки.
Мал. 1. Елементи української традиційної культури: а) коровай; б) інтер'єр ресторану в українському стилі; в) одяг в українському стилі.
Охарактеризуйте особливості українського традиційного житла кінця XIX — початку XX ст. та сучасні. Чи є традиційні українські елементи в інтер'єрі вашого житла? Зробіть висновки.
Поясніть, чому, подорожуючи світом, українець не виділяється серед жителів інших країн, особливо Європи. Чи є це наслідком глобалізації культури? Чи це погано?
Чи є ви прихильником певної субкультури? Чим саме вона вас приваблює?
Українська культура все більше тяжіє до європейських стандартів, які за релігійними, моральними, матеріальними і культурними традиціями ближчі до нас, ніж культури Сходу. Проте маємо надію, що в умовах глобалізації європейська культура не поглине українську. Хочеться, щоб українці пишалися своєю мовою, а вишиванка була модною не лише на свято. Щоб іноземних друзів зустрічали за столом із національними стравами. Найкращий спосіб вирішення проблеми глобалізації української культури — сприймати краще, що є в інших культур і не суперечить нашій ментальності, але залишатися унікальними, бо наша культура того варта: «І чужого научайтесь, й свого не цурайтесь».
Д/З
13.04 Основні риси географії культури України
1. Поясніть визначення поняття «глобалізація». 2. Назвіть позитивні та негативні риси глобалізації.
Мал. 1. Елементи української традиційної культури: а) коровай; б) інтер'єр ресторану в українському стилі; в) одяг в українському стилі.
Охарактеризуйте особливості українського традиційного житла кінця XIX — початку XX ст. та сучасні. Чи є традиційні українські елементи в інтер'єрі вашого житла? Зробіть висновки.
Поясніть, чому, подорожуючи світом, українець не виділяється серед жителів інших країн, особливо Європи. Чи є це наслідком глобалізації культури? Чи це погано?
Чи є ви прихильником певної субкультури? Чим саме вона вас приваблює?
Українська культура все більше тяжіє до європейських стандартів, які за релігійними, моральними, матеріальними і культурними традиціями ближчі до нас, ніж культури Сходу. Проте маємо надію, що в умовах глобалізації європейська культура не поглине українську. Хочеться, щоб українці пишалися своєю мовою, а вишиванка була модною не лише на свято. Щоб іноземних друзів зустрічали за столом із національними стравами. Найкращий спосіб вирішення проблеми глобалізації української культури — сприймати краще, що є в інших культур і не суперечить нашій ментальності, але залишатися унікальними, бо наша культура того варта: «І чужого научайтесь, й свого не цурайтесь».
Д/З
13.04 Основні риси географії культури України
Пригадай відомі культурні заходи, які стали традиційними для нашої області.
Поясни, чому регіональні особливості культури існують майже в кожній країні світу.
Про основні риси географії культури України шукай додаткову інформацію на сайті: https://www.dolesko.com/, http://kobza.com.ua/, http://www.lucorg.com/news.php/lang/ua Переглянь відеоматеріали
«Книга. Пересопницьке Євангеліє»
Пересопницьке Євангеліє — один із символів української нації, визначна рукописна пам'ятка мистецтва XVI ст. і староукраїнської мови, збережена до наших днів. Переклали Євангеліє в 1556—1561 рр. на замовлення княгині Анастасії Заславської син протопопа Михайло Василієвич та архімандрит Пересопницького монастиря Григорій. Пересопницьке Євангеліє поєднуює в собі народнорозмовні й книжні елементи та є унікальним матеріалом для вивчення історії української мови.
Д/З Опрацюй §86 Склади опис особливостей народної культури українців на прикладі нашого регіону.
Виконай тести сьогодні до 23.00 відкривши посилання join.naurok.ua.
Код доступу 819461.
09.04 Регіональні відмінності господарства України
Код доступу 819461.
09.04 Регіональні відмінності господарства України
За допомогою мал. 1 охарактеризуйте чинники розміщення виробництва. Наведіть приклад підприємства вашого регіону, під час розміщення якого вони враховані.
Мал. 1. Чинники розміщення господарських об'єктів.
Мал. 1. Чинники розміщення господарських об'єктів.
За допомогою економічної карти України в атласі визначте відмінності господарства вашої області та будь-якого іншого регіону країни. Укажіть, які чинники розміщення виробництва на це вплинули і як саме?
Сучасні регіональні відмінності господарства України та поділ на економічні райони склалися за часів СРСР (див. таблицю 1).
Таблиця 1
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ ЕКОНОМІЧНИХ РАЙОНІВ УКРАЇНИ
Економічний район
|
Спеціалізація промисловості
|
Донецький
|
Електроенергетика (ТЕС), паливна, промисловість будівельних матеріалів, металургія, важке машинобудування, судноремонт, хімічна промисловість
|
Придніпровський
|
Електроенергетика (ГЕС, ТЕС, АЕС), металургія (чорна, кольорова), хімічна промисловість, важке, енергетичне, точне машинобудування
|
Північно-Східний
|
Енергетичне, точне, електронне, транспортне, сільськогосподарське машинобудування, паливна та хімічна промисловість
|
Центральний
|
Сільськогосподарське й транспортне машинобудування, хімічна промисловість
|
Північно-Західний
|
Лісова й деревообробна промисловість, електротехнічне, транспортне та приладобудування, промисловість будівельних матеріалів
|
Подільський
|
Машинобудування, хімічна, лісова і деревообробна промисловість
|
Причорноморський
|
Машинобудування (суднобудування І судноремонт, електроприлади та електрообладнання), хімічна промисловість
|
Карпатський
|
Електроенергетика (ТЕС), хімічна, лісова і деревообробна промисловість
|
Д/З Опрацюй §85. Підготуйся до контрольної роботи (§77-84)
08.04 Ресурсний потенціал і проблеми розвитку рекреаційного комплексу в Україні
Опрацюй презентацію Туризм в Україні
Назви мінеральні води, природні, історичні та культурні пам'ятки. Запиши у зошит.
Це цікаво!
17 жовтня 2013 року на сесії Генеральної Асамблеї Всесвітньої Федерації водолікування та кліматолікування (ФЕМТЕК) у Греції український курорт «Миргород» отримав вищу відзнаку міжнародної спільноти фахівців курортної справи - звання «Кращий курорт світу».
Д/З Підготуй дослідження за темою "Роль малого бізнесу в розвитку
туризму й курортного господарства"
- Дослідіть роль та місце малого бізнесу в розвитку туризму й курортного господарства в Україні.
- Доведіть, що туризм і курортне господарство в Україні мають значні невикористані ресурси для розвитку.
- Визначте основні напрями розвитку малого бізнесу у сфері туризму й курортного господарства в Україні на прикладі вашої області чи конкретних об'єктів готельно-туристичного господарства (у тому числі ресторанного бізнесу).
07.04 Офшорна розробка програмного забезпечення в Україні
- Поясніть переваги комп'ютерних технологій навчання у школі.
- Пригадайте, що таке аутсорсинг. Чому він набуває все більшого поширення?
Офшорне програмування (одна із форм офшорного аутсорсингу) - розробка програмного забезпечення для іноземних замовників.
👆Проаналізуйте дані та зробіть висновки.
Підготуйте дослідження
Тема. Офшорна розробка програмного
забезпечення в Україні: основні центри, компанії.
- Доберіть додаткову інформацію з питання офшорної розробки програмного забезпечення в Україні.
- Визначте основні центри, компанії, які займаються офшорною розробкою програмного забезпечення в Україні, і складіть картодіаграму просторового поширення цієї сфери економічної діяльності в Україні та обсяги продукту, який виробляється.
- Зробіть загальні висновки.
Це потрібно знати!
Основними завданнями МТК є доставка вантажів від виробника до споживача найкоротшим шляхом у стислий термін, узгоджен-ня роботи всіх видів транспорту.МТК через територію України:
Брюссель - Ахен - Кельн - Дрезден - Вроцлав -Катовіце - Львів - Київ;
Венеція -Трієст/Копер- Любляна- Марибор- Будапешт- Ужгород- Львів - Київ;
Дунайський водний коридор- Австрія, Угорщина, Югославія, Болгарія, Румунія, Молдова, Україна;
Гельсінкі - Виборг- Санкт-Петербург - Псков - Москва - Калінінград - Київ - Любашівка/Роздільна - Кишинів - Бухарест - Димитровоград - Александруполіс.👉 Знайдіть на карті атласу ці коридори та позначте їхні маршрути на контурній карті
Назвіть і запишіть країни , які зникли з карти світу й виникли в межах Європи в період із 1994 року (виберіть зі списку МТК).
- Про зміст "Національної транспортної стратегії на період до 2030р." дізнайтеся на сайті https://mtu.gov.ua/projects/115/
- Про оптимізацію транспортної інфраструктури та транзитні можливості України можна дізнатися на сайті Національного інституту стратегічних досліджень:http://old2.niss.gov.ua/articles/887/
Д/З §83(ст. 219). Оформити практичну роботу № 46(ст.226)
27.03 Легка промисловість. Особливості національного ринку продуктів харчування
Пригадай!!!
- Які підприємства легкої промисловості працюють у нашому регіоні?
- Назви відомі вироби українських народних промислів.
Переглянь презентацію. Склади конспект
Актуально!!!
Виробники брендового одягу в Україні - невеликі компанії «KozzachkabyAnyaKo» (Житомир), дизайн-студія «Svitlo» (Київ), «TimeofStyle» (Харків) тощо. Якісний чоловічий одяг виробляє «ВЕЛС Україна» (Миргород), дитячий — фабрика «Бембі» (Хмельницький), трикотаж — фабрика «Коста» (Горішні Плавні) тощо
Переглянь презентацію Харчова промисловість України. Склади короткий конспект
Географія відомих брендів України
Переглянь презентацію Харчова промисловість України. Склади короткий конспект
Географія відомих брендів України
26.03 Виробництво фармацевтичної продукції та побутової хімії в Україні.
Назвіть відомі вам вироби побутової хімії українського виробництва.
Найбільші компанії на фармацевтичному ринку України (2018 р.)
- Фармак (Україна)
- Корпорація Артеріум (Україна)
- Teva (Ізраїль)
- Дарниця (Україна)
- Sanofi (Франція)
- Berlin-Chemie (Німеччина)
- Юрія-Фарм (Україна)
- Група компаній "Здоров'я "(Україна)
- Київський вітамінний завод (Україна)
- KRKA (Словенія)
- Дельта Медікел (Україна)
- Кусум Фарм (Україна)
- Acino (Швейцарія)
- Sandoz (Швейцарія)
- Bayer Consumer Health (Швейцарія)
- Servier (Франція)
- Takeda (Японія)
- Reckitt Benckiser Healthcare International (Великобританія)
- Борщагівський ХФЗ (Україна)
- Gedeon Richter (Угорщина)
25.03 Автомобілебудування: тенденції розвитку виробництва, міжнародне кооперування.
Чинники розміщення автомобілебудування в Україні
⇙ ⇩ ⇩ ⇘
зручне ЕГП країни наявність наукових робоча сила металургійні
та освітніх центрів підприємства
Про події у сфері автобудування в Україні читайте на офіційних сайтах підприємств
Д/З Опрацювати §80-81(ст.212- 214)
24.03 Замкнутий технологічний цикл розроблення і виробництва транспортних літаків та літальних апаратів в Україні.
Про розробку й виробництво літальних апаратів в Україні читайте на офіційних сайтах:
Ознайомтесь з авіабудівною компанією, продукція якої орієнтована виклично на експорт Завод "Аеропракт"
Це цікаво!
За найбільш оптимістичним сценарієм потреба світового ринку в українських літаках становитиме 1000 одиниць на рік.
Д/З Опрацювати § 80 (ст.211-212)
23.03 Сучасні тенденції та регіональні відмінності розвитку енергетики в Україні. Імпорт енергоносіїв та енергетична безпека держави.
- Назви основні принципи розміщення електростанцій та наведи приклади в межах України.
Переглянь відеоматеріал. Зроби висновки.
Це актуально!!!Зелений тариф.
Новини щодо розвитку енергетики та вугільної промисловості України читайте на сайті: http://mpe.kmu.gov.ua/
Історичний факт!
У Карпатському нафтогазоносному районі нафту почали видобувати ще в 1770р. Життя робітників у цьому регіоні описав Іван Франко у творі "Борислав сміється".
- Проаналізуйте переваги та недоліки ситуації, за якої український шельф Чорного моря здали в концесію американській компанії з видобутку вуглеводнів.
Д/З Опрацюй §79. Доведіть, що Україна багата на енергоносії
20.03 Пригадай , що таке глобальний ланцюг доданої вартості
Виконай!!! Практична робота № 45
видобуток залізної руди ⇒ виплавлення сталі ⇒ ви-во стального прокату
19.03 Конкурентні переваги України на світових ринках
- Назвіть географічні чинники, які забезпечують Україні переваги на світових ринках с/г продукції
Більше інформації на тему "Україна на зовнішніх аграрних ринках" читайте на сайтах eurointegration.com.ua та latifundist.com/infographics
Сучасний стан запасів мінеральних ресурсів України на сайті minerals-ua.info
Інформацію про структуру земельного фонду України шукайте на сайті land.gov.ua.
Скористайтесь Інтерактивна карта грунтів та визначте розташування найбільш родючих із них
Переглянь відео
Актуальна інформація!!!
ЄС бачить Україну транспортним хабом між Європою та Азією й планує протягом десяти років інвестувати 4,5 млрд євро на реалізацію 39 проєктів транспортної галузі України. Стратегія розвитку транспорту та інфраструктури ЄС до 2030 р. передбачає будівництво в Україні десяти автобанів та 30 аеропортів
Д/з §78
18.03 § 77 Сучасні риси національної економіки України. Місце України в МПП. Опрацюй Економіка України, склади поширений конспект.
Виконай Практична робота №44
Перевір себе! Секторальна модель економіки
17.03 Підготуй дослідження Населення України
Виконай тестові завдання Перевір себе
Результат відправ мені на Viber Ірина Зрум
16.03 Переглянь Презентацію Етнічний склад населення України. Опрацюй! Етнографічні групи Українців
Презентація "Етнічні землі України"
Проаналізуй карту
Презентація "Етнічні землі України"
Проаналізуй карту
Більше про етнічний склад населення України читайте в газеті "Урядовий кур'єр" (портал Рідна країна: ridna.ua)
Склади пазл Історико-географічні регіони України та запиши етнографічні групи українців, які проживають на території сучасної Галичини
13.03 Опрацюй конспект Система розселення в Україні
За допомогою карт атласу України назвіть території, де переважає сільське населення
12.03 Повтори вивчений матеріал Статево-віковий склад населення
Перевір свої знання Геоморфологічна будова України
Інтерактивна вправа Природні умови та ресурси України
Формування території України
Карта "Адміністративно-територіальний устрій України"
Пригадай!!! ГЕОХРОНОЛОГІЧНА ТАБЛИЦЯ
Переглянь!!!!
Тренажер "Рельєф України"
Гідрографія України
Тест "Глобальна економіка"